Pokud pracujete s velkým programem a potřebujete provést změny u několika ikonek současně, pomůže Vám, když je označíte do bloků a provádíte úpravy najednou.
Blok ikon vyberete tak, že najedete ukazatelem myši na krajní ikonu budoucího bloku, stisknete přeřaďovač Shift, stisknete levé tlačítko myši a přejedete myší na druhý konec budoucího výběru. Několik řádek najednou lze nejsnadněji označit tažením myši po šedém pruhu vlevo při stisknutí levého tlačítka.
Všechny vybrané ikony budou označeny šrafováním. Je-li nějaký příkaz tvořen několika ikonami, budou vždy vybrány všechny najednou, případně u všech najednou bude zrušeno označení. U bloků lze nastavit, aby se označovaly celé při označení jedné ze závorek.
![]() Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Označení lze zrušit kliknutím kamkoliv do pracovní plochy mimo označených ikonek, nebo z menu -> Upravit -> Zrušit označení, či klávesovou zkratkou Ctrl+D.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Přesun vybraného bloku je jednoduchý, stačí jej uchopit myší a začít stěhovat jinam.
Jakmile je blok uchopen, objeví se u ukazatele myši ikona symbolizující přesouvaný blok. Kam tuto ikonu položíte, tam bude vložen i přesouvaný blok.
Při přesouvání bloku k okraji pracovní plochy musíte dát pozor na to, aby se na ikoně neobjevilo přeškrtnutí, protože pak by byl blok při upuštění smazán.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Kopírování vybraného bloku je podobné jako přesun, jen se provádí pravým tlačítkem myši.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Vybraný blok je možno smazat buď stiskem klávesy Delete, nebo jeho uchopením a přesunutím někam mimo pracovní plochu.
Přesouváme-li blok, tak jakmile ukazatel myši s ikonou zastupující blok opustí pracovní plochu, na ikoně se objeví přeškrtnutí symbolizující, že při puštění tlačítka myši bude přesouvaný blok odstraněn.
Uchopením a přetažením mimo pracovní plochu lze odstranit i jednotlivou ikonu aniž by ji bylo třeba vybírat do bloku.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Vybraný blok je možno zadáním příslušného příkazu z nabídky
Upravit
vyjmout, nebo zkopírovat do schránky.
Obdobně jej lze i ze schránky vložit do programu. V takovém případě se u ukazatele myši objeví ikona symbolizující, že ukazatel právě operuje s blokem. Budete-li chtít blok umístit do programu, najedete ukazatelem nad příslušné místo programu a klepnete. Blok se pak na toto místo vloží.
Všechny tyto tři operace se dají výrazně urychlit pomocí klávesových zkratek, pro vyjmutí bloku stiskněte Ctrl+X, pro zkopírování Ctrl+C a pro vložení Ctrl+V.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Jestliže chcete, aby část příkazů nebyla při příštím spuštění provedena, nemusíte příkazy mazat, můžete je jednoduše zakomentovat a potom odkomentovat, pokud byste se rozhodli je znovu použít.
Nejprve označte blok příkazů, jež mají být zakomentovány. Poté stiskněte kdekoliv na bloku pravé tlačítko a z místní nabídky vyberte Zakomentovat blok. Nezapomeňte, že se zakomentují všechny označené řádky, i když jsou označené třeba jen z části.
Podobně lze blok odkomentovat, z místní nabídky ale tentokrát vyberte Odkomentovat blok. Opět se odkomentují i zčásti označené řádky, pokud je na nich samozřejmě nějaký komentář. S ikonkami pro komentáře můžete libovolně manipulovat jako s ostatními ikonkami.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]() Shledali jste tuto informaci pro Vás užitečnou? ![]() ![]() ![]() Máte nějaký dotaz nebo připomínku k tomuto tématu? Napište nám. ©1978-2010 SGP Systems Nadřazená stránka | Předchozí stránka | Další stránka |