Pokud programujete svůj projekt v jednom z 3D režimů, můžete používat i 3D modely. V Baltie 4C# jsou již po instalaci na výběr některé modely, ale nejste omezeni jen na tyto. Můžete do programu importovat svoje vlastní modely, které si vytvoříte v nějakém 3D editoru. Jsou dvě možnosti importu:
Do programu můžete importovat modely tří typů: DirectX soubor, který má příponu .x, Wavefront soubor, který má příponu .obj, a soubor 3D Studia s příponou .3ds.
Blender je freewarový 3D editor, v němž lze tvořit 3D modely. Pokud jste již nějaký model vytvořili a chcete ho použít v Baltie 4 C#, je třeba model exportovat do formátu .x.
Při tvorbě modelu je třeba mít na paměti, že to, co je v Blenderu označováno jako pohled seshora, bude po vyexportování pohled zepředu.
Pokud jste modelu během editace měnili zvětšení, otáčeli s ním a podobně, je potřeba aplikovat tyto změny přímo na mesh modelu. V menu Object pod 3D scénou zvolte Clear/Apply, potom Apply Size/Rotation a Apply Deformation (klávesová zkratka Ctrl+A).
Dále je třeba model exportovat do formátu .x, který dokáže Baltie 4 C# přečíst. V menu File (Soubor) najeďte na položku Export a ze seznamu formátů vyberte DirectX (.x). Místo pohledu na 3D model se zobrazí nabídka voleb exportu, ponechte stisklou pouze možnost Flip z (převede model na souřadnicový systém levé ruky, který používá DirectX). Volby Anim, ani Speed nezapínejte, Blender zatím neumí animace správně exportovat.
Poté stiskněte Export All, případně Export Sel, jestliže chcete exportovat jenom označenou část modelu. Dále vyberte, kam se má model exportovat, zadejte jeho název a klikněte na Export DirectX.
Po exportu již můžete model načíst přes Model Editor (viz výše).
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]() Cinema 4D CE 6 je původně komerční 3D editor, jež firma MAXON dala k dispozici zdarma. Lze v něm tvořit 3D modely a následně je převést do programu Baltie 4 C#.
Poté, co vytvoříte nějaký model, stačí ho již jenom exportovat do formátu DirectX (přípona .x). V menu Soubor vyberte z nabídky Export... položku Direct 3D.
Po exportu můžete načíst model přes Model Editor (viz výše).
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Nemáte žádný 3D editor modelů, nebo v něm neumíte vytvořit model, ale přesto si chcete vytvořit vlastní model? Máme pro Vás řešení, kterým je vytváření modelů ručně ve formátu obj.
Tyto soubory slouží pro uložení 3D modelů a mají příponu .obj. Můžete je vytvořit i v textovém editoru, např. v Poznámkovém bloku.
Syntaxe souboru:
Na následujícím příkladu si ukážeme, jak vypadá model krychle zapsaný ve formátu obj. Kód označte a vložte, uložte do souboru s příponou obj a otevřete v Model Editoru:
v 1 1 1 v 1 1 -1 v 1 -1 1 v 1 -1 -1 v -1 1 1 v -1 1 -1 v -1 -1 1 v -1 -1 -1 f 1 3 4 2 f 5 7 8 6 f 1 5 6 2 f 3 7 8 4 f 1 5 7 3 f 2 6 8 4
Na prvních 8 řádcích vidíte definované jednotlivé body krychle. Čísla za písmenkem vždy udávají jejich polohu v prostoru. Body udávají vrcholy krychle. Na posledních 6 řádcích vidíte definované stěny krychle, které se skládají z jednotlivých bodů, jež jsou podle indexů zapsány ve formě čísel za písmenkem f.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]() Shledali jste tuto informaci pro Vás užitečnou? ![]() ![]() ![]() Máte nějaký dotaz nebo připomínku k tomuto tématu? Napište nám. ©1978-2010 SGP Systems Nadřazená stránka | Předchozí stránka | Další stránka |