Podmínky umožňují programátorovi větvit program, což znamená, že určitá část příkazů se provede jen při splnění určitě podmínky.
Samotná podmínka musí být datového typu bool (nabývá jen dvou hodnot: true, neboli pravda, a false, neboli nepravda). V podmínce můžete použít proměnnou tohoto datového typu, nebo relační operátory, jež porovnávají dva výrazy a vrací bool.
Dost často se také používají logické, nebo bitové operátory, jež slouží ke spojení několika podmínek do jedné (např. dvě porovnání).
Pro větvení programu můžete používat 3 druhy podmínek:
Syntaxe: if ( podmínka ) { příkazy } else { příkazy }
Lze také přidat neomezený počet částí else if, které jsou provedeny, jen když není žádná z předchozích podmínek splněna (může začínat if i else if). Za předchozí podmínky se počítá vše do podmínky začínající pouze if. Pokud ale potřebujete rozhodovat podle hodnoty nějaké proměnné, je lepší použít switch (další informace níže).
Syntaxe: if ( podmínka ) { příkazy } else if ( podmínka ){ příkazy } else if ( podmínka ) příkaz . . . else { příkazy }
Poznámka: pokud je za podmínkou, nebo else pouze jeden příkaz, není nutné vkládat složené závorky.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Syntaxe: switch ( výraz ) { case hodnota: { příkaz; příkaz; ... break; } case hodnota: příkaz; . . . case hodnota: { příkaz; příkaz; ... break; } default { příkaz; příkaz; ... break; } }
V C# kódu je nutné psát za příkazy na konec konec bloku klíčové slovo break; Toto nemusí být uvedeno, když v dané větvi case není zadán žádný příkaz. V takovém případě se provedou příkazy v první následující větvi case, jež obsahuje nějaký příkaz/y. Toto se používá, když je potřeba vykonat stejné příkazy pro dvě nebo více hodnot daného parametru.
Příkaz: switch ( proměnná ) { case 0: //program přeskočí na blok příkazů u hodnoty 2 case 1: //program přeskočí na blok příkazů u hodnoty 2 case 2: { příkaz; příkaz; ... break; } }
Poznámka: pokud je za hodnotou, nebo default pouze jeden příkaz, není nutné vkládat složené závorky.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]() Shledali jste tuto informaci pro Vás užitečnou? ![]() ![]() ![]() Máte nějaký dotaz nebo připomínku k tomuto tématu? Napište nám. ©1978-2010 SGP Systems Nadřazená stránka | Předchozí stránka | Další stránka |