Programovací režimy umožňují jednoduše vytvářet, ukládat, načítat, spouštět a upravovat vlastní i cizí projekty. Tyto projekty představují skupinu příkazů, které se po spuštění vykonají. V tomto režimu pracuje B4 jako komfortní vývojové prostředí, optimalizované pro výuku programování a práci programátorských začátečníků.
B4 využívá programovací jazyk C# [sí šárp]. C# byl vyvinut firmou Microsoft a je objektově orientovaný. Projekty jsou tedy tvořeny příkazy v C#. Jak vypadá projekt v C# kódu si můžete zobrazit pomocí funkce Zobrazení kódu.
V programovacích režimech se programuje buď skládáním ikon představujících příkazy Baltíkovi (ikonky zastupují C# kód, ne každý C# příkaz však lze nahradit ikonkou), nebo psaním přímého C# kódu.
Zadáváním příkazů vytváříte programy, v nichž popíšete, jak má Baltík vyřešit zadanou úlohu. Takto vytvořené programy pak můžete uložit, abyste je mohli později upravit nebo jenom spustit. Pokročilejší programátoři mohou vytvořit zajímavé a užitečné programy, nebo zábavné 2D či 3D hry.
![]()
V programovacím režimu lze aplikační okno rozdělit na 4 části:
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
2D a 3D Programovací režimy jsou vždy dva: jeden je s možností používání Baltíků, druhý je bez Baltíka.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
V B4 lze vytvářet tři druhy programů, každý má jiné využití:
Po spuštění, nebo přeložení programu, či projektu se vytvoří soubor název.exe, kterým půjde program spustiti bez zapnutého programu Baltie 4 C#. Spuštění tohoto souboru má stejný efekt jako spuštění programu přes B4, jen se nezobrazují varování. Samotnému překládání programu do .exe souboru se říká kompilování.
Knihovna tříd se dá zkompilovat pouze do souboru název.dll, který nejde spustit (stejně tak nejde spustit knihovna tříd v B4), ale můžete ho použít v jiném projektu.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Svůj program můžete přenášet mezi počítači a spouštět i na počítačích, kde není nainstalován B4. Na druhém počítači je ale třeba mít Microsoft .NET Framework 1.1 SP2, pro 2D a 3D programy také Managed DirectX 1.0, DirectX 9.0c a grafickou kartu s podporou DirectX 9.0c (podrobnější popis požadavků a odkazy na stažení najdete na SGP Fóru ).
Když je toto splněno, stačí přenést soubor název.exe, jež se vytvoří při každém spuštění, či přeložení programu, nebo z menu -> Soubor -> Generovat .exe... (klávesová zkratka Ctrl+Shift+E). Dále nezapomeňte na soubory, jež ve svém programu používáte, a na knihovny SGP, které se automaticky vytvářejí ve složce s programem (u 2D a 3D programů jde o soubory SGPRTL.dll, SGP.XUtility.dll, SGP.DirectX.DirectMusic.dll a Speech5.dll, u konzolových aplikací jenom SGP.XUtility.dll). Pokud používáte modely, musí být používané modely přítomny i na počítači.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Podrobnější popis jednotlivých funkcí programovacích režimů a jejich rozdělení najdete na stránkách:
Shledali jste tuto informaci pro Vás užitečnou? ![]() ![]() ![]() Máte nějaký dotaz nebo připomínku k tomuto tématu? Napište nám. ©1978-2010 SGP Systems Předchozí stránka | Další stránka |