Všechny příkazy, které zadáte Baltíkovi v interaktivním režimu se zobrazují v dolní části v ikonkovém editoru.
![]()
Editace příkazů je po zapnutí režimu zakázána, ikonky tedy slouží jenom jako přehled zadaných příkazů. Upravovat příkazy můžete kliknutím na tlačítko se zámkem vlevo nebo z
menu -> Upravit -> Uzamknout / Odemknout editaci
.
Příkazy reprezentované ikonkami lze měnit podobně jako programovacích režimech (další informace na stránce Programování pomocí ikonek) a také lze využít označování bloků (další informace na stránce Označování bloků ikonek).
Pokud chcete vložit nový příkaz, klikněte na ikonku příkazu a ona se vloží za poslední příkaz (jestliže je uzamčena editace, Baltík zároveň příkaz provede). Ikonky se přesouvají pomocí levého tlačítka myši (buď kliknutím a tažením příkazu na požadované místo za stálého držení levého tlačítka, nebo kliknutím na ikonku a pak na požadované místo). Ikonky nemusíte umísťovat přesně, stačí dostatečně blízko, program je automaticky zarovná.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Potřebujete-li příkaz z programu odstranit, uchopte jej a přemístěte mimo černou plochu s příkazy tak, aby se na ikoně příkazu objevilo přeškrtnutí (můžete jej přemístit i mimo okno aplikace). Jakmile se na odstraňované ikoně objeví přeškrtnutí, můžete ji pustit. Stejně jako při vkládání příkazů, tak i při jejich mazání je jedno, využijete-li pro uchopení a následné puštění příkazu dvou krátkých klepnutí, nebo metody táhni a pusť.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Potřebujete-li nějaký příkaz vložit do programu vícekrát, nemusíte na něj pokaždé klikat v liště. Je-li v blízkosti daného místa stejný příkaz, můžete jej do požadované pozice zkopírovat.
Příkaz zkopírujete tak, že jej uchopíte pravým tlačítkem a přetáhnete do požadované pozice, kde jej pustíte. Že příkaz nepřesouváte, ale kopírujete, poznáte snadno podle toho, že se na ruce, která příkaz drží, objeví znaménko +. Na rozdíl od předchozích operací není při kopírování možno použít dvou klepnutí, ale musíte po celou dobu přetahování kopie příkazu do požadované pozice držet pravé tlačítko myši stisknuté.
Potřebujete-li vložit několik stejných příkazů za sebou, stačí vložit první z nich a pak jej vždy uchopit pravým tlačítkem, lehce po posunout a pustit.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Blok ikon vyberete tak, že najedete ukazatelem myši na krajní ikonu budoucího bloku, stisknete přeřaďovač Shift, stisknete levé tlačítko myši a přejedete myší na druhý konec budoucího výběru. Všechny vybrané ikony budou označeny šrafováním.
Přesun, mazání a kopírování bloku je stejné jako u jednotlivých ikonek. Při uchopení bloku se u myši zobrazí pouze první ikonka bloku, ne celý blok. Kopírování lze také provádět pomocí schránky a klávesových zkratek Ctrl+C (zkopírovat označený blok), Ctrl+X (zkopírovat a vyjmout označený blok) a Ctrl+V (vložit zkopírovaný blok ze schránky). Pokud chcete zkopírovat všechny příkazy, je nejrychlejší stisknout tlačítko s dvěma překrytýma stránkami. Mazání bloku lze zrychlit klávesou Delete.
V
menu -> Upravit najdete funkci Zrušit označení, která zruší označení bloku, a Vybrat vše, jež označí do bloku všechny příkazy.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Smazání všech vložených příkazů lze provést tlačítkem s koštětem vpravo dole, nebo z
menu -> Upravit -> Smazat příkazy
, anebo samozřejmě označením všech příkazů a stisknutím Delete, což ale není tak rychlé.
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]()
Místní nabídku při úpravě příkazů pro Baltíka zobrazíte stisknutím pravého tlačítka myši. Nabídka obsahuje následující položky:
Pomohla Vám nápověda? ![]() ![]() ![]() Shledali jste tuto informaci pro Vás užitečnou? ![]() ![]() ![]() Máte nějaký dotaz nebo připomínku k tomuto tématu? Napište nám. ©1978-2010 SGP Systems Nadřazená stránka | Předchozí stránka | Další stránka |